Raport „Autyzm w pracy – szanse dla pracowników i pracodawców”

Jak otwartość na neuroróżnorodność może zmienić miejsce pracy? Wciąż niewielka liczba osób w spektrum autyzmu znajduje w Polsce zatrudnienie. Tymczasem, jak pokazuje najnowszy raport Aplikuj.pl, każda złotówka zainwestowana w aktywizację zawodową osób neuroatypowych może przynieść wiele korzyści dla całego rynku pracy.

Raport „Autyzm w pracy – szanse dla pracowników i pracodawców” to kompleksowe opracowanie, które zmienia perspektywę na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Nie chodzi w nim o to, jak przystosować osoby autystyczne do pracy, lecz o to, jak dostosować rynek pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości pracowników neuroatypowych i nie tylko.

Wśród kluczowych wniosków z raportu znajdziemy m.in. wyniki ankiety oraz cenne wskazówki:

  • 62% Polaków wierzy, że osoby autystyczne są w stanie pracować zawodowo, a 63% deklaruje gotowość do zatrudnienia osoby w spektrum jako pracodawca. Jak jednak pokazują realia, za chęciami nie zawsze podążają świadomość i wiedza o tym, jak ważne są pewna elastyczność i indywidualne podejście do pracowników (nie tylko neuroatypowych).

  • 40% ankietowanych dostrzega, że neuroróżnorodność wzbogaca zespół, a 65% tych, którzy mieli doświadczenia we współpracy z osobami w spektrum, ocenia je pozytywnie. Autorzy raportu próbują odpowiedzieć na pytanie, jak ten wynik ma się do wciąż obecnych w środowisku uprzedzeń i stereotypów dotyczących osób w spektrum autyzmu.

  • Osoby w spektrum mogą wnosić do zespołów wyjątkowe kompetencje: ponadprzeciętną koncentrację, precyzję, nieszablonowe myślenie i dużą odporność na monotonię. Warto jednak pamiętać, że nie każdy będzie odznaczał się dokładnie tymi cechami, bo jest to kwestia indywidualna.

  • Niemal 90% badanych deklaruje otwartość na współpracę z osobami autystycznymi, ale ponad połowa zauważa, że takie osoby wciąż są stygmatyzowane w miejscu pracy.

„Gdyby realna skala neuroatypowości była znana, mówilibyśmy już tylko o predyspozycjach, nie zaburzeniach. Szufladkowanie nie brzmi jak dobry pomysł, ale umiejętność wyłapania wzorców to ważna cecha managera” — podkreśla w raporcie Szymon Słowik, ekspert w zakresie zarządzania zespołami w branżach marketingu i IT.

Raport zawiera nie tylko liczby i badania, ale także praktyczne wskazówki dla pracodawców oraz przykłady dobrych praktyk z firm takich jak EY Polska, Accenture, czy IBM. Eksperci z fundacji i firm dzielą się doświadczeniem w budowaniu inkluzywnego środowiska pracy, w którym każdy — bez względu na sposób myślenia czy postrzegania świata — ma szansę w pełni wykorzystać swój potencjał.

Pobierz pełną wersję raportu i dowiedz się, jak Twoja firma może stać się miejscem przyjaznym dla osób w spektrum autyzmu.

➡️ https://bit.ly/4lvEr8G

 

Źródło: Aplikuj.pl