Jak otwartość na neuroróżnorodność może zmienić miejsce pracy? Wciąż niewielka liczba osób w spektrum autyzmu znajduje w Polsce zatrudnienie. Tymczasem, jak pokazuje najnowszy raport Aplikuj.pl, każda złotówka zainwestowana w aktywizację zawodową osób neuroatypowych może przynieść wiele korzyści dla całego rynku pracy.
Raport „Autyzm w pracy – szanse dla pracowników i pracodawców” to kompleksowe opracowanie, które zmienia perspektywę na temat zatrudniania osób w spektrum autyzmu. Nie chodzi w nim o to, jak przystosować osoby autystyczne do pracy, lecz o to, jak dostosować rynek pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości pracowników neuroatypowych i nie tylko.
Wśród kluczowych wniosków z raportu znajdziemy m.in. wyniki ankiety oraz cenne wskazówki:
„Gdyby realna skala neuroatypowości była znana, mówilibyśmy już tylko o predyspozycjach, nie zaburzeniach. Szufladkowanie nie brzmi jak dobry pomysł, ale umiejętność wyłapania wzorców to ważna cecha managera” — podkreśla w raporcie Szymon Słowik, ekspert w zakresie zarządzania zespołami w branżach marketingu i IT.
Raport zawiera nie tylko liczby i badania, ale także praktyczne wskazówki dla pracodawców oraz przykłady dobrych praktyk z firm takich jak EY Polska, Accenture, czy IBM. Eksperci z fundacji i firm dzielą się doświadczeniem w budowaniu inkluzywnego środowiska pracy, w którym każdy — bez względu na sposób myślenia czy postrzegania świata — ma szansę w pełni wykorzystać swój potencjał.
Pobierz pełną wersję raportu i dowiedz się, jak Twoja firma może stać się miejscem przyjaznym dla osób w spektrum autyzmu.
Źródło: Aplikuj.pl